مفهوم خطاهای مرورگر

مقالات

browser error

گاهاً پیش آمده که پشت سیستم خود می نشینید و می خواهید در دنیای اینترنت گشتی بزنید. اما در حین گشت و گذار در بعضی مواقع به در بسته خورده و با خطاهایی از جانب سایت یا مرورگر مواجه می‌شوید. در این مطلب قصد داریم به مفهوم برخی از رایج ترین خطاهای مرورگر (400,401,403,404,408,500,502,503,504) بپردازیم. این خطاها در تمامی مرورگرها معنی و مفهوم یکسانی دارند اما جملات موجود در پیغام خطای آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

مفهوم خطای 400 Bad Request چیست؟

درخواستی که از جانب کامپیوتر شما به سرور وبسایت ارسال شده است قالبی صحیح ندارد بنابراین سرور از پردازش درخواست شما عاجز بوده و با خطای 400 روبرو خواهید شد.

دلیل خطای 400 چیست؟

1. از صحت تایپ آدرس وب سایت مطمئن شوید. ممکن است در تایپ آدرس مورد نظر دچار خطا شده باشید.
2. در برخی موارد این مشکل از وب سایت بوده است در اینصورت با مدیر سایت مورد نظر تماس حاصل نمایید.

 

مفهوم خطای 401 Unauthorized چیست؟

صفحه‌ای که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید امکان بارگذاری ندارد و شما حتماً باید نام کاربری و رمز عبور صحیح را برای ورود به آن استفاده کنید. اگر وارد صفحه شده باشید و باز این خطا به نمایش در آمده باشد دلیل آن می‌تواند غیر قابل اعتبار بودن رمز عبور شما باشد.

دلیل خطای 401 چیست؟

1. عدم تایپ صحیح آدرس سایت یا کلیک بر روی لینکی اشتباه شما را به آدرسی هدایت کرده که قابل دسترسی برای عموم کاربران نیست.
2. اگر اطمینان دارید صفحه مورد نظر نیازی به نام کاربری و رمز عبور ندارد، ممکن است این خطا به اشتباه تولید شده باشد. شاید خطا در برنامه نویسی وب سایت باشد.
3. ممکن است سیستم خطایی را در نام کاربری یا رمز عبور شما یافته است.

مفهوم خطای 403 Forbidden چیست؟

دسترسی به سایت مورد نظر مطلقاً ممنوع است و آنچه می‌خواهید ببینید برای شما غیر قابل دسترس است.

دلیل خطای 403 چیست؟

1. آدرس سایتی که در مرورگر وارد نموده‌اید را بررسی نمایید. این خطا در بیشتر مواقع به این دلیل است که، آدرسی که مورد استفاده قرار گرفته به جای یک صفحه وبسایت به یک دایرکتوری اشاره می کند.
2. اگر از صحت آدرس سایت مطمئن هستید امکان دارد پیغام خطای 403 به اشتباه تولید شده است در اینصورت با مدیر سایت مورد نظر تماس حاصل نمایید.

مفهوم خطای 404 Not Found چیست؟

یکی از رایج ترین خطاهای مرورگر، ارور 404 می‌باشد. به این معنی است که صفحه مورد نظر شما یافت نشده است.

دلیل خطای 404 چیست؟

1. ممکن است صفحه مورد نظر شما حذف شده باشد. به صفحه اصلی سایت رجوع کنید.
2. آدرس را دوباره کنترل کنید، ممکن است آدرس را اشتباه وارد نموده باشید. سعی کنید با کلید F5 صفحه را رفرش نمایید.

مفهوم خطای 408 Request Timeout چیست؟

دلیل عمده خطای 408 این است که، درخواستی که از جانب سیستم شما به سرور سایت ارسال شده زمان بیشتر از زمان پیش بینی شده را سپری نموده و به عبارت ساده‌تر ارتباط سیستم شما با سرور سایت Time Out داده است.

دلیل خطای 408 چیست؟

1. گاهی اوقات یک ارتباط اینترنتی کم سرعت از سوی سرور سایت، دلیل این خطاست که با رفرش نمودن صفحه توسط کلید F5 مشکل رفع می‌شود.
2. گاهی اوقات سرعت اینترنت کامپیوتر شما پایین است که می توانید توسط ابزار آنلاین معرفی شده توسط ISP سرعت خود را چک کنید.
3. در بیشتر مواقع این خطا در وب سایت‌های محبوب بروز می‌کند و دلیلش این است که در زمانهای خاص بازدید این وب سایت‌ها بالا رفته و دسترسی را برای کاربران مختل می‌سازد. اگر صاحب وبسایت هستید، سایت خود را به سرور اختصاصی با منابعی بیشتر انتقال دهید و اگر بازدید کننده وبسایت هستید، در زمانی دیگر به سایت رجوع کنید.

مفهوم خطای 500 Internal Server Error چیست؟

این خطا هنگامی به نمایش در می‌آید که در تنظیمات سایت شما خطایی وجود داشته باشد و سرور نتواند در خصوص ایراد اطلاعاتی دقیقتر ارائه نماید.

دلیل خطای 500 چیست؟

1. پوشه یا فایل‌ها نباید دارای سطح دسترسی 777 باشند. برای پوشه‌ها 755 و برای فایل‌ها 644 در نظر بگیرید. CGI در سرور های اشتراکی بطور معمول فعال است و نیازی به تغییر سطح دسترسی 777 نیست.
2. اگر فایل htaccess شما داری مقادیر php_value register_globals on یا php_flag register_globals on است مقادیر این خطها را پاک کنید.

مفهوم خطای 502 Bad Gateway چیست؟

یکی از سرورهای وب هنگام لود نمودن صفحه و پاسخ به درخواست، پاسخی اشتباه از سرور دیگر دریافت نموده است.

دلیل خطای 502 چیست؟

بوجود آمدن این خطا در بیشتر اوقات به دلیل مشکلات در شبکه ارتباطی سرورها بر روی اینترنت بوجود می آید و این بدان معنا است که خطا به ارتباط اینترنتی کامپیوتر شما مربوط نمی شود.

مفهوم خطای 503 Service Unavailable چیست؟

پیغام در دسترس نبودن سرویس هنگامی رخ خواهد داد که سرور سایت مربوطه آن لحظه قابل دسترس نباشد.

دلیل خطای 503 چیست؟

این خطا به کامپیوتر شخصی شما مربوط نمی شود و از جانب سرور است. کمی زمان داده و دوباره صفحه را بازخوانی کنید.
این پیغام گاهی به دلیل وجود ترافیک بالا روی سرور بوجود می‌آید. هرچقدر بازدید کنندگان سایت زودتر بازدید از صفحه را تمام کنند شانس دسترسی شما برای دیدن سایت بیشتر خواهد شد.

مفهوم خطای 504 Gateway Timeout چیست؟

این خطا معمولا زمانی مشاهده می‌شود که یک سرور پاسخ مناسبی در زمان مناسب از سرور دیگر دریافت نکند.

دلیل خطای 504 چیست؟

این درخواست‌های سرورها معمولاً برای باز کردن یک صفحه سایت و یا درخواست‌های تکمیلی مرتبط با آن هستند. بدان معنی است که سرور دیگر به درستی کار نمی کند یا در حال حاظر Down شده است.