Malware یا بدافزار

مقالات

Malware

Malware یا بدافزار چیست؟

Malware به معنای لغوی از دو واژه Mal (به معنی مخرب) و Ware(مخفف software به معنی نرم افزار) تشکیل شده است. هر نوع کد نرم افزاری که بر روی سیستم شما قرار گیرد و بدون اجازه مالک سیستم را آلوده و اقدام به عملیات خرابکارانه نماید، بدافزار نام دارد. Malware یا بدافزار پس از ورود به هاست شما، می‌تواند کارهایی نظیر ارسال ایمیل بصورت اسپم، سرقت اطلاعات و رمز ورود اکانت هاست و ... را انجام دهد.
Malware می‌تواند از طریق حفره‌های موجود در سیستم مدیریت محتوای سایت شما به هاست ورود نماید.

 Malware Category

انواع بدافزار کدامند؟

Virus - ویروس:

ویروس به برنامه‌هایی گفته می‌شود که خود را تکثیر می‌کنند. ویروس‌ها برای تخریب اطلاعات و آلوده نمودن سیستم شما نیاز به اجرا توسط یک برنامه یا کاربر دارند.

Worm - کرم:

کرم‌ها برنامه‌هایی هستند كه از طریق آسیب پذیری شبكه كامپیوتر، به آن نفوذ می‌كنند. غالباً كرم‌ها پس از نفوذ از طریق شبكه، اعمال مخرب یا سودجویانه‌ای را روی سیستم انجام می دهند.

Trojan Horse - اسب تروا:

اسب تروا به برنامه‌ای گفته می‌شود كه مفید به نظر رسیده و كاربر را برای اجرا اغفال می كند، در حالی كه علاوه بر عمل مورد انتظار کاربر، یك عمل بدخواهانه دیگری را نیز به صورت مخفی انجام می‌دهد.برای مثال، كاربر یك برنامه رایگان را از اینترنت دانلود نموده و نصب می‌كند و در كنار اجرای برنامه، سیستم وی آلوده به ویروس نیز می‌شود.

Backdoor - درپشتی:

زمانی كه یك سیستم مورد نفوذ واقع می‌شود، نفوذگر یك یا چند برنامه در پشتی را در سیستم تعبیه می‌كند تا در آینده بتواند از راه‌های مخفی از قبل تعیین شده، به سیستم وارد شود. در حقیقت هدف از تعبیه در پشتی، ایجاد راهی برای دور زدن مکانیزم کنترل دسترسی سیستم است.

Spyware - نرم افزار جاسوسی:

این بدافزارها اطلاعات را از سیستم سرقت می کنند. Spyware می تواند توسط دیگر بدافزارها مانند اسب تروجان ،کرم ها و... نصب شود و یا اینکه نفوذگر مستقیماً آنها را نصب کند.
برخی از نرم افزارهای جاسوسی به نام Keylogger وجود دارند که پس از اجرا هر اطلاعاتی که کاربر تایپ میکند را در جایی ذخیره می‌کنند و حتی می‌توانند از کارهای انجام شده کاربر فیلم تهیه نموده و در شبکه یا اینترنت به آدرس از پیش تعیین شده ارسال نمایند.

Rootkit - رد گم کن:

زمانی كه نفوذگر اقدام به نصب بدافزاری در یك سیستم كند، سعی می‌كند كه این عمل به صورت مخفیانه انجام شود و فایل‌های برنامه و اجرای آن نیز مخفی باشند. برنامه‌هایی به نام رد گم کن وجود دارند كه با اعمال تغییر در سیستم عامل، امكان مخفی سازی را به نفوذگر می دهند. لذا هدف از به کار گیری رد گم کن ها، مخفی كردن دیگر بدافزارها مانند نرم افزارهای جاسوسی است.

Adware - تبلیغات ناخواسته:

Adware ها برنامه‌هایی هستند که بدون خواست کاربر نمایش داده می‌شوند. مانند صفحات پاپ آپ (popup).
میزان تخریب اینگونه بدافزارها متغیر می‌باشد. مثلاً اگر بر روی سیستم نصب شده باشد میتواند اطلاعات کاربر را سرقت کند یا در نرم افزارها مشکلاتی را ایجاد کند. اما برنامه‌های تبلیغاتی که روی مرورگرها قرار میگیرند آسیب کمتری دارند. در واقع هدف این بدافزارها باز کردن صفحات خاص اینترنتی با هدف تجاری و تبلیغی می‌باشد.