بک لینک و نقش آن در بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت

بک لینک

بک لینک چیست؟

Backlink به معنای لغوی یعنی پیوندهای برگشتی. در حقیقت به پیوندهایی گفته می‌شود که از سایتهای دیگر به سایت شما داده می‌شود. به گفته نویسندگان ویکی‌پدیا، هر چه بک لینک بیشتری به سایت روانه شود، سایت فوق محبوب‌تر خواهد شد.
البته در نظر داشته باشید، بک لینک از سایتهای مرتبط است که تاثیر مثبتی بر روی سایت شما دارد و بک لینک از سایتهای غیر مرتبط باعث افت رتبه وب سایت نیز می‌شود!

بک لینک های مفید

بک ‌لینک‌ هایی که بطور طبیعی توسط نویسنده سایت به سایت شما با یک متن و عبارات مرتبط ایجاد شده باشند، بک‌ لینک مفید نامیده می‌شود. بک‌ لینک ها نباید از سایتهای اسپم بیایند. تعداد لینک خروجی آن وب سایت نباید بسیار زیاد باشد. سایت لینک دهنده نباید از لحاظ ارتباط موضوعی با وب سایت شما خیلی غریبه باشد.

بک لینک مضر

شاید این سوال در ذهن شما بیاید که بک لینک مضر هم وجود دارد؟ بله. هر روز سایت‌های زیادی با په دنیای اسپم میگذارند و با ایجاد لینک‌های غیر طبیعی سعی در افزایش رتبه خود می‌کنند و بعد از مدتی پنالایز می‌شوند. بک لینک‌های مضر از سایت‌های غیر معتبر می‌باشند که دارای تعداد لینک خروجی بسیار بالا، دارای IPهای اسپم و تکرار Anchor text و عدم تولید محتوای تازه را در راس کار خود قرار می‌دهند.

 

عوامل موثر در کیفیت یک بک لینک خوب

Anchor text

Anchor به معنای لنگر می‌باشد و Anchor text به معنای متنی است که پیوندی به آن لینک شده است. به معنای ساده، کلمه‌ای که قابلیت کلیک کردن داشته باشد و یا Hyperlink باشد.
- از تکرار مکرر لینک کردن یک کلمه خودداری نمایید.
- کلمات کلیدی را به عنوان Anchor text در نظر بگیرید.


Domain Authority

معنای لغوی آن قدرت دامنه می‌باشد. در واقع بهترین فاکتوری است که سایت Moz برای پیش بینی نحوه رتبه بندی سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجوگر ارائه داده است.
سن دامنه، تعداد لینک‌های ورودی و خروجی، کیفیت لینک‌ها، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ... در افزایش و کاهش رتبه قدرت دامنه دخیل می‌باشد.

Page Authority

معنای لغوی آن قدرت صفحه است. بهترین فاکتوری است که سایت Moz برای رتبه یک صفحه در نتایج موتورهای جستجوگر ارائه داده است. لینک‌های ورودی، کیفیت آنها و اعتبار کلی صفحه مربوطه در افزایش رتبه صفحه دخیل است.
دریافت لینک از سایت‌های داخل کشور
اگر سایتی به زبان فارسی دارید، بهتر است لینک هایی که می‌گیرید از سایت‌های داخل ایران و به زبان فارسی باشد.

تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه

طبیعی بودن لینک‌های خروجی موجود در یک صفحه توسط فاکتورهای زیادی در گوگل مشخص می شود. صفحه ای که سایت شما از آن لینک می‌گیرد نباید دارای تعداد لینک خروجی زیادی باشد و باید نسبت آن به محتوا حفظ شود.


Page Rank

پیج رنک یا رتبه سایت، طبق قوانین جدید گوگل چندان اهمیت ندارد. اما بصورت غیر مستقیم می‌تواند بر روی سایت شما موثر قرار گیرد.


Relations

لینک‌ها مشخصه ای به نام Rel دارند که می توانیم به موتورهای جستجو بگوییم که از Link Juice و Page Rank Juice ما امتیازی برای صفحه مقصد ببرند یا خیر. چنانچه بخواهید از پیج رنک سایت شما امتیازی به سایت مقصد برود، می‌بایست لینک بر روی rel="dofollow" باشد. البته بصورت پیش فرض تمامی لینک‌ها بر روی dofollow هستند. چنانچه بخواهیم از پیج رنک سایت خود امتیازی به سایت مقصد نرود، می بایست عبارت rel="nofollow" در لینک ذکر شود.
طبق تصویر زیر:
nofollow

اشتباهات رایج در مورد Backlink

Backlink همان تبلیغات متنی است!

متاسفانه در سایت ایرانی جا افتاده که بک لینک همان تبلیغات متنی است. تبلیغات متنی یکی از روش‌های خرید بک‌لینک محسوب می شود که از طرف گوگل مردود اعلام شده و باعث افت رتبه سایت می‌شود. توصیه می‌شود مقاله "چرا نباید بک‌لینک بخریم" را مطالعه نمایید.


هر چه بک‌لینک بیشتر باشد، بهتر است!

طبق قوانین جاری موتورهای جستجو و افزایش تعداد وب سایتهای سرتاسر جهان، دیگر زمان کمیت به اتمام رسیده و می‌بایست کیفیت بک‌لینک‌ها را مد نظر قرار دهیم. هرچه کیفیت یک لینک دریافتی بیشتر باشد، تاثیر آن بر رتبه وب سایت شما بیشتر است.