مقایسه سرور لینوکس و ویندوز

تفاوت اصلی سرور مجازی لینوکس و ویندوز ، در سیستم عامل نصب شده بر روی سرور اصلی است که طبیعتاً امکانات مختلفی را ارائه میدهد. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که کدام گزینه برای میزبانی وب بهتر است؟ مقایسه زیر را مطالعه نمایید.

تفاوت در سیستم عامل

  • لینوکس از سیستم عامل Open Source و رایگان استفاده میکند و هنگام استفاده از آن هزینه لایسنس پرداخت نمیشود (که این یکی از محاسن سرورهای لینوکس میباشد) . ولی سیستم عامل سرورهای ویندوز Open Source نیست و هنگام استفاده از آن میبایست هزینه لایسنس پرداخت نمود.

تفاوت در هزینه لایسنس

  • هزینه لایسنس کنترل پنلهای مدیریتی سرور لینوکس به نسبت کمتر از سرورهای ویندوز است. به همین دلیل سرورهای لینوکس اغلب به صورت مدیریت شده و با کنترل پنل دایرکت ادمین هستند، اما سرورهای ویندوز به صورت خام و به طور پیش فرض با سیستم عامل ویندوز ارائه میشوند.

تفاوت در زبان برنامه نویسی

  • سرورهای لینوکس مناسب برای زبان برنامه نویسی php و بانک اطلاعاتی MySQL Server میباشد. سرورهای ویندوز مناسب برای زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی MSSQLSever میباشد.

تفاوت در نوع وب سرور

  • سرورهای لینوکس از وب سرور آپاچی (Apache) استفاده میکنند و سرورهای ویندوز از وب سرور IIS استفاده میکنند. وب سرور آپاچی بر روی سرورهای ویندوز نیز می تواند نصب شود، اما کیفیت سرورهای لینوکس را نمیدهد.

تفاوت در سرعت، کیفیت، پایداری و امنیت

  • سرورهای لینوکس از نظر سرعت، کیفیت، پایداری و امنیت قوی تر از سرور های ویندوز عمل میکنند. از آنجایی که ویندوز بیشترین استفاده را در میان کاربران کل جهان دارد، به تبع آن ویروسهای بیشتری جهت حمله به سیستم های ویندوزی طراحی شده است.

چند نکته ...

 

1

هنگام استفاده از سرورهای لینوکس و ویندوز، احتیاجی نیست که سیستم عامل کامپیوتر شما و کاربران، همان سیستم عامل سرور باشد و کاربران متوجه نوع سیستم عامل سرور نخواهند شد.

2

هنگام استفاده از سرورهای لینوکس و ویندوز، نیازی نیست که کار با سیستم عامل لینوکس و ویندوز را بدانید و چنانچه تجربه کاری با سیستم عامل لینوکس را ندارید، می توانید از آن استفاده نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی