اصطلاحات میزبانی وب

تعاریف اولیه میزبانی وب

وب - Web

وب در واقع مخزنی از صفحات اینترنتی است که هر یک دارای آدرس مخصوصی به نام دامنه هستند و توسط آن آدرس قابل مسیریابی میگردند و کاربری که به شبکه اینترنت متصل شده میتواند با نوشتن آدرس صفحه ای از وب، برروی نوار آدرس مرورگر خود، به صفحه وب مورد نظر که در مخزن صفحات وب در اینترنت قرار دارد، دسترسی یابد.


صفحه وب - Web Page

به مجموعه ای از تصاویر و نوشته‌ها كه به صورت یك صفحه از طریق اینترنت قابل دسترس برای عموم ‌باشند را صفحه وب میگویند.


وب سایت - Web Site

پایگاهی بر روی فضای مجازی اینترنت، که شامل مجموعه ای از صفحات وب (Web Page) است و توسط آدرس مخصوصی که دامین نام دارد از طریق اینترنت قابل دسترس عموم میباشد. این صفحه‌ ها میتوانند حاوی اخبار، تصاویر، اطلاعات علمی و تجاری، تبلیغات و ... باشند.


دامنه - Domain

نام بین‌ المللی مخصوصی كه برای هر وب سایت ثبت میشود و به عنوان آدرس آن سایت محسوب میگردد.


میزبان وب - Web Host

میزبان وب به كامپیوتری گفته میشود كه اطلاعات یك یا چند وب سایت بر روی آن قرار میگیرد و هنگامی كه كاربری در مرورگر وب خود، دامنه سایت مورد نظر را وارد می‌كند، مرورگر كامپیوتر شخصی كاربر از طریق خط تلفن و اینترنت با وب سرور (Web Server) كه بر روی آن میزبان نصب شده است ارتباط برقرار نموده و صفحات مورد نظر را به نمایش در می ‌آورد .


وب سرور - Web Server

به نرم افزاری گفته میشود كه بر روی كامپیوتر میزبان نصب شده و صفحات وب درخواستی مرورگرها را برای آنها ارسال مینماید. البته اغلب از میزبان وب، به عنوان وب سرور نام برده میشود كه این از نظر تكنیكی صحیح نیست.

اصطلاحات مورد استفاده میزبانی وب

دیتاسنتر - Datacenter

دیتاسنتر یا مرکز داده (Data Center) فضایی است که با دارا بودن زیر ساختهای ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی برای نگهداری و پشتیبانی از سرویسهای تحت شبکه (اینترنت - اینترانت - اکسترانت) بکار گماشته میشود.


سرور اختصاصی - Dedicated Server

سرورهای اختصاصی، کامپیوترهایی هستند با منابع سخت افزاری و نرم افزاری اختصاصی در محیط دیتاسنتر که دائما روشن و متصل به اینترنت میباشند.


سرور مجازی - VPS

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور مجازی میباشد و به زبان ساده به سرویسهای میزبانی فضایی گفته میشود که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا نزدیک به سرور عمل مینمایند، لیکن بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار میگیرند.


هاست اشتراکی - Shared Hosting

یعنی چندین کاربر به طور مشترک از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری یک سرور اختصاصی استفاده میکنند. اگر شما سایت پر ترافیکی ندارید میتوانید از این امکان استفاده کنید.


هاست لینوکس و هاست ویندوز

لینوکس و ویندوز در واقع سیستم عامل نصب شده بر روی سرور است و ارتباطی به سیستم عامل کامپیوتر شخصی شما ندارد.


هاست لینوکس از وب سرور آپاچی (Apache) استفاده مینماید و مناسب برای زبان برنامه نویسی php و بانک اطلاعاتی MySQL Server میباشد. هاست ویندوز از وب سرور IIS استفاده مینماید و مناسب برای زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی MSSQLSever میباشد.


فضای هارد دیسک

منظور بخشی از هارد کامپیوتر سرور است که به تصاحب وب سایت شما در می آید. برای انتخاب یک سرویس مناسب هاست، میبایست به حجم فایلهای مختلف همانند تصاویر، متون و اسناد برنامه نویسی شده سایت خود توجه نمایید.


پهنای باند - Bandwidth

پهنای باند یا ترافیک، یعنی میزان انتقال داده که هاست یا سرور شما در یک بازه مشخص (معمولاً یک ماه) به آن محدود میشود.


آپتایم - Uptime

میزان در دسترس بودن سرور در یک بازه مشخص (معمولاً یک ماه) را آپتایم می نامند که یکی از مسائل مهم در کیفیت شرکتهای ارائه دهنده محسوب میشود.


MySQL

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است و امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی بانکهای اطلاعاتی (Database) را فراهم میکند.


FTP

FTP مخفف File Transfer Protocol است و در واقع ساده ترین راه برای انتقال یک فایل از رایانه شخصی به یک سرویس دهنده فضای میزبانی (Host) میباشد.


دامنه ی پارک شده - Parked Domain

اگر شما آدرسهای مختلفی برای وب سایت خود در نظر داشته باشید میتوانید با استفاده از این قابلیت در محیط مدیریت هاست تمامی آدرسها را با یک سایت یکسان کنید. در واقع شما به دامنه ‌های ثانویه ی خود این اجازه را میدهید تا محتوای سایت اصلی شما را نمایش دهند.


ساب دامین - Sub Domain

نامي است كه قبل از دامین اصلي قرار ميگيرد و با نقطه از آن جدا ميشود و به صورت subdomain.yourdomain.com دیده میشود.


ادون دامین - Addon Domain

با استفاده از قابلیت Addon Domain شما قادر هستید در فضای هاست خود ، امکان میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت را داشته باشید.


نیم سرور - Name Server

ارتباط بین هاست و دامنه توسط نیم سرور انجام میشود. در حقیقت نیم سرورها دامنه را به آی پی مربوط به سرور هاستینگ مرتبط میکنند. برای هر دامنه در هنگام ثبت باید حداقل 2 نیم سرور ست گردد. نیم سرور ها به فرمت ns1.parsinweb.com , ns2.parsinweb.com میباشند.

نماد اعتماد الکترونیکی